zpět Zpět na rozcestník rádce

 

1    Rozdělení jízdních kol dle jejich použití
Při výběru jízdního kola musíte brát v úvahu, v jakém terénu se budete pohybovat a typ kola tomu přizpůsobit.

•    SILNIČNÍ KOLO
Silniční kola mají co nejlehčí rám a co nejlehčí výbavu pro co největší aerodynamičnost. Dalším typickým znakem jsou velmi úzké pneumatiky. Silniční kola jsou určena pro jízdu na zpevněných komunikacích. Pevnost a lehkost rámu a uzpůsobení geometrie napomáhá rychlým reakcím jízdního kola na podněty jezdce. Nižší poloha řidítek poskytuje jezdci dobrou oporu a aerodynamičnost.
•    CROSSOVÉ (TREKKINGOVÉ)
Crossové kolo představuje univerzální typ kola ideální po delší jízdu na silnici i v nenáročném terénu. Koncepčně je velmi podobné silničnímu, ale liší se více převody, širšími plášti, odolnějším rámem a vzpřímenějším posedem. Crossové kolo je určeno spíše pro sportovní jízdu. Trekkingové kolo je navíc vybaveno blatníky, světly a případně nosičem.
•    HORSKÉ KOLO (26“)/JUNIORSKÉ HORSKÉ (20“ A 24“)
Horská kola jsou určena pro jízdu v terénu (polní a lesní cesty,…), proto jsou označována jako MTB (z anglického výrazu mountain bike). Horské jízdní kolo poskytuje jezdci lepší kontrolu a ovladatelnost v náročném terénu. Na rozdíl od silničního kola má horské kolo menší a robustnější rám položený výše na střed. Široké pláště lépe absorbují nárazy a nerovnost povrchu. Náročnější jízdě je přizpůsoben i rozsah převodů (21 a více). Odpružený systém (odpružená vidlice) je dnes součástí většiny horských kol a dokáže velmi dobře tlumit nárazy a vibrace.
•    DĚTSKÉ KOLO (12“ A 16“)
Dětská kola jsou určená pro nejmenší cyklisty. Většinou jsou vybavená zadní protišlapací brzdou a odmontovatelnými balančními kolečky pro snadnější jízdu dítěte. Zvyšují rovnováhu malého cyklisty, čímž se naučí kolo rychleji ovládat.

 


2    Komponenty jízdního kola

diagram částí jízdního kola

1 rám 9 přední přehazovačka 17 brzdy
2 vrchní trubka 10 pedál 18 kabely
3 sedlovka 11 klika 19 představec
4 sedlo 12 klikové ústrojí 20 hlavové složení
5 pneumatika 13 náboj 21 brzdové páky
6 kazeta 14 paprsky 22 řidítka
7 zadní přehazovačka 15 ráfek 23 ventilek
8 řetěz 16 vydlice    


3    Velikost jízdního kola

Ve chvíli, kdy se rozhodnete, jaký typ kola dle využití, je pro Vás vhodný, musíte zvolit jeho správnou velikost. Výběr velikosti závisí na Vaši tělesné výšce. Příliš velké nebo naopak malé kolo je hůře ovladatelné a jízda na něm může být nebezpečná.


Pro určení správné velikosti rámu si stoupněte (nejlépe v obuvi) obkročmo nad horní rámovou trubku, doprostřed její vzdálenosti mezi sedlem a představcem (viz obrázek 2). Váš rozkrok se nesmí dotýkat rámu. Pokud ano, je potřeba zvolit kolo menší. Mezera mezi rámem a rozkrokem by měla být u městských a silničních kol zhruba 5 cm a u kol horských a crossových minimálně 8 cm.

 

velikost jízdního kola
  17" 19" 21"
Horská kola pánská 160 - 173 cm 170 - 183 cm 180 - 193 cm
Horská kola dámská 158 - 168 cm 165 - 178 cm  
Crossová kola pánská 160 - 173 cm 170 - 183 cm 180 - 193 cm
Crossová kola dámská 158 - 168 cm 165 - 178 cm  

 

  12" 16" 20" 24"
Dětská a juniorská kola 70 - 93 cm 86 - 115 cm 108 - 125 cm 125 - 150 cm


4    Počet rychlostí
Čím více rychlostí jízdní kolo má, tím lépe jsou jednotlivé převody odstupňovány. U horských a crossových kol se nejčastěji setkáme s 24 nebo 27 převody. Pod tuto hranici byste při volbě nového neměli zajít. Větší počet rychlostí zajistí plynulou jízdu do kopců, v rychlých úsekách nebo naopak při prudkém sjezdu. U dětských kol je počet převodů mnohem nižší, zpravidla maximálně 8.


5    Typ rámu

Rám tvoří nosnou konstrukci jízdního kola. Dnes jsou pro výrobu rámu používány materiály jako ocel, hliník, titan, hořčík, skandium nebo karbon.

Kola pro dospělé, které v obchodní galerii SPORTMALL.CZ nabízíme, jsou vyrobeny z duralu. Jedná se o slitinu hliníku a mědi s přísadami hořčíku a manganu. Spojením těchto materiálů vzniká lehký rám, který je zároveň velmi odolný a pevný.

Dětská kola jsou naopak vyráběna z oceli. Předností ocelových rámů je především cena, která je u dětských kol velmi důležitá. Nevýhodou je o něco větší hmotnost.


6    Druhy brzd
Dnes se u kol setkáváme zejména s dvěma typy brzd. Jedná se o brzdy typu V a kotoučové brzdy.

 

•    BRZDY TYPU V
Brzdy typu V jsou klasické brzdy s gumovými špalíky. Patří mezi levnější snadno opravitelné typy brzd.
•    KOTOUČOVÉ BRZDY
Kotoučové brzdy jsou nejúčinnějším typem brzd. Dělíme je dále na:
• Hydraulické – hydraulické brzdy jsou ovládány kapalinou.
• Mechanické – mechanické brzdy jsou ovládané lankem.


7    Nastavení kola před jízdou

a)    Výška sedla
Správná výška sedla je odvozena od délky Vašich nohou. Nohy by měly být mírně
pokrčené v kolenou. Nastavit lze i sklon sedla. Nejvíce preferovaná poloha je horizontální. Pro zmírnění přenosu otřesů z kola na jezdce lze nastavit sklon směrem dolů. Naopak nakloněné sedlo vzhůru ulehčí při jízdě pažím.
b)    Výška řídítek
Výška řídítek udává, jak bude horní polovina těla nakloněna vpřed. Horní plocha řídítek by měla být o 2 až 5 cm níže, než je horní plocha sedla. Pro sportovní styl jízdy jsou vhodnější řídítka níže položená. Pokud jezdíte na kole pouze rekreačně, nastavte řídítka spíše výše.

Povinná výbava
Horská, crossová i dětská kola WESTIGE jsou kompatibilní se všemi cyklistickými doplňky.
Povinnou výbavou jízdního kola (za snížené viditelnosti) je dle zákonné vyhlášky:

- přední světlomet s bílým světlem,
- zadní svítilna červené barvy.

V případě, že výše uvedené příslušenství není součástí základní výbavy Vašeho kola, je nutné toto příslušenství dokoupit. V opačném případě nejsou kola způsobilá pro jízdu za snížené viditelnosti.

Je-li jízdní kolo vybaveno pomocným sedadlem pro přepravu dítěte, musí být toto sedadlo pevně připevněno a opatřeno pevnými podpěrami pro nohy dítěte. Sedadlo a opěrky musí být umístěny tak, aby při jízdě nedošlo ke zranění dítěte.

Pokud je kolo vybaveno nosičem zavazadel, musí být pevně připevněn a nesmí ohrožovat bezpečnost jízdy.